Jaký je rozdíl mezi ovčí vlnou a akrylem

Jaký je rozdíl mezi ovčí vlnou a akrylem

Možná zvažujete svůj první projekt nebo jste zkušená pletařka a přemýšlíte, jaký je vlastně rozdíl mezi vlnou / přízí a akrylem. Shrnuli jsme tedy pro vás hlavní argumenty. :-)

 

Kvalita vlny je vyšší

Vzhledem k tomu, že je akryl levnější než vlna, odráží se na tom i jeho kvalita. Vyrábí se z akrylonitrilu, který je vyroben z propylenu (plastu) a amoniaku (toxická látka) a je k tomu je vysoce hořlavý.

Akrylové oblečení je sice měkké a nekouše, ale rozhodně vás nezahřeje tak jako vlna. Po několika praních se vytahá a ztratí tak svůj tvar.  Vlna pochází z ovcí, ale pod pojmem vlna / příze se setkáte i s „vlnou“ jiných zvířat (lam, králíků, koz, atd.).

Vlna je 100% ekologická a neobsahuje žádné zdraví škodlivé látky. Oblečení z vlny má dlouhou životnost a neztrácí jen tak svůj tvar. Pokud si koupíte vlnu kvalitní, nemusíte se ani bát, že bude kousat.

 

Cenový rozdíl mezi přízí a akrylem

Je všeobecně známo, že akryl je levnější než vlna. Proč to tak ale je? Akryl, jakožto umělé vlákno je vyroben v továrně, což nezabere tolik času a práce jako chov zvířat pro vlnu. Zvířata se musí totiž každý den krmit, lidé se o ně musí starat, pak z nich tu vlnu ostříhat a ještě ji zpracovat, což není žádná sranda. A jelikož akryl není z hlediska ekologie a materiálu příliš kvalitní, je samozřejmostí, že se nemůže rovnat ceně vlny.

 

Proč si tedy raději koupit výrobky z vlny a ne z akrylu?

Když shrneme to, co je napsané v prvních dvou odstavcích, víme, že u vlny se jedná pouze o přírodní materiál, je tedy ekologicky přátelská. Její kvalita je ve srovnání s akrylem mnohem vyšší, má delší životnost a lépe drží svůj tvar.

Zatímco akrylové oblečení se nám při vyprání pomačká a musíme ho tedy žehlit, vlněné stačí pouze usušit a může se nosit. Akryl také snadno nasmrádne, avšak u vlny se to stát nemůže. Také s ohledem na zdraví člověka je mnohem lepší nosit oblečení z přírodních látek a ne z umělých, které mnohdy obsahují nebezpečné toxické látky.

Teplotní komfort

Zatímco u akrylu je velmi složité dosáhnout teplotního komfortu, což vede k častému svlékání a opětovnému oblékání a pocitu, že akrylové oblečení v létě hřeje a v zimě chladí, vlna má vlastnosti naprosto optimální.

Lehký vlněný svetr krásně zahřeje v zimě a v létě pěkně větrá. Díky tomu pravý vlněný svetr není třeba prát často, stačí ho průběžně větrat a vyprat stačí někdy až po sezoně. Díky přírodnímu lanolinu se ve vlně nemnoží roztoči ani bakterie, proto se jí nemusí bát ani alergici a lidé s citlivou pletí.

Proti tomu akryl kvůli většímu pocení je nutné prát velmi často, jinak začne rychle zapáchat. Zajímavé také je, že vlna nestudí ani mokrá. Stane-li se vám, že ve vlněném oblečení zmoknete nebo projdete sněhovou vánicí, neucítíte chlad typický pro jiné materiály. 

 

Co všechno je možné z vlny / příze uplést nebo uháčkovat?

Téměř vše. 😊 Ponožky, rukavice, svetry, šály, čepice, deky, oblečení pro miminky, plédy, hračky, dekorace… Zkrátka vše co vás napadne. Na jednotlivé projekty je dobré vybrat přízi, která je pro pletení ideální. Najdete tak u nás například:

 

A nezapomeňte i na správný výběr jehlic.

Odeslat článek známému   Vytisknout

Produkty