Jaké by bylo pletení bez příze?

Jaké by bylo pletení bez příze?
Děsí vás otázka, jaké by bylo pletení bez příze? Nás také. Pletení bez přízí by neexistovalo a náš život by byl o dost ochuzen. Pojďme si ale ve zkratce říci, co pojem příze vůbec znamená, jaké typy u nás můžete sehnat a na co se hodí.

 

Něco málo z historie přízí

Když už jste zavítali na náš web, tak asi budete vědět, co to příze je. Dáme si ale malé opakování. Příze je textilie z jednoho nebo více vláken. Vyrábí se předením, což je jedna z nejstarších činností v dějinách lidstva, ruční předení ale v 18. století nahradila průmyslová výroba.

Za příze se považují vlákna spředená v surovém stavu nebo upravené například barvením, případně také vlákna z živočišných sekretů jako je tomu u hedvábných přízí.

Příze se využívají hlavně pro ruční pletení a háčkování oděvů nebo doplňků do domácnosti. Rozlišujeme příze rostlinného původu (juta, len, bavlna, viskóza, apod.), živočišné příze (vlna, alpaka, hedvábí a další), minerální nebo umělé (polyamid atd.). Kromě minerálních přízí na našem e-shopu najdete všechny zmíněné buď 100%, nebo s příměsí jiných materiálů.

 

Rozdělení příze podle typu pletení

Rozlišovat můžeme pletací příze také podle jejich využití. My jsme pro vás přehledně rozdělili všechny příze z naší nabídky na celoroční příze, jarní/letní/zimní (podle toho jak zahřejí nebo jsou prodyšné), třpytivé (opravdu krásné a originální), velmi oblíbené ponožkové příze nebo příze vhodné pro miminka (nejjemnější a nejšetrnější).

V nabídce máme také barvené příze, které si barvíme i sami pod značkou Yarn Queen. V neposlední řadě jsou tu pak organické příze s certifikátem Global Organic Textile Standard, které jsou z biologicky vyráběných přírodních vláken a definují velmi přísné environmentální podmínky výroby.

 

Pro každý projekt jiná gramáž příze

Nejdůležitější rozdělení je pak podle síly, nad čímž se budete rozhodovat podle pletacího projektu, který si vyberete. Na jarní svetřík to chce spíše lace (tenké příze), naopak na zimní papuče, bačkory či výrazné čepice se bude hodit bulky. Dále tu máme light fingering (na jarní a letní šátky a další doplňky), fingering nebo také 4PLY (pro lehké oděvy ale i ponožky), speciální sock – ponožkovou přízi, sport (což neznamená, že jsou určené pro sportovní oblečení, ale že se z nich rychleji plete), 6PLY (na teplejší šátky i svetry), 8PLY nebo také Double Knit (jde o teplejší příze, ze kterých se rychleji plete), worsted (silná příze), aran (ideální na svetry), super bulky (mohutnější zimní příze, ze které se rychleji plete) a jako poslední jumbo tedy tlustá příze, která vás asi nejvíce zahřeje. Pro každý typ přízí je potřeba použít jinou velikost jehlic i v závislosti na zvoleném projektu.

 

Dále se samozřejmě můžete ponořit i do nekonečného světa našich skvělých dodavatelů a hledat podle barev nebo složení. Kromě zmiňovaných máme také jačí vlnu, merino příze, bambus, kašmír, mohér, konopí nebo v poslední době velmi oblíbený tencel. Budete s námi souhlasit, když řekneme, že příze je základ pletení.

 

PŘÍZE (VLNY) PODLE DRUHU

 

PŘÍZE PODLE SLOŽENÍ

 

PŘÍZE PODLE SÍLY

 

 

Odeslat článek známému   Vytisknout